Dzīve pēc nāves jeb dzīve pēc dzīves. Vinsents van Gogs

Dzīve pēc nāves jeb dzīve pēc dzīves. Vinsents van Gogs

Šis raksts nebūs par to, ko izlasot virsrakstu iespējams nodomājāt. Cilvēka miesa nomirst, taču tā atstātais vārds un darbi vēl kādu laiku turpina būt tekošās ikdienas sastāvdaļa. Vismaz kamēr kāds atceras. Kolektīvā atmiņa un paliekošie lieldarbi, protams, aizgājēja vārdu nes ilgāk. Neskatoties uz cilvēka aiziešanu viņsaulē, planētas turpina savu zvaigžņu ceļu un cilvēka atstātajā zvaigžņu nospiedumā (dzimšanas kartē) vēl uzplaiksnī kāds gaismas stariņš, lasi, notikums. Šajā rakstā apskatīšu, kas notiek personas dzimšanas kartē pēc nāves. Vai lieli, nozīmīgi notikumi saistībā ar tā personību un atstāto mantojumu tajā uzrādās?! Šoreiz stāsts būs par pasaules slaveno holandiešu gleznotāju Vinsentu Villemu van Gogu.

Van Gogs

Vinsents van Gogs mūsdienās tiek uzskatīts par vienu no pasaules izcilākajiem 19. gadsimta postimpresionisma māksliniekiem. Taču savā laikā Van Gogs tika uzskatīts par vājprātīgu un gaužām neveiksmīgu, lielā mērā balstoties uz jaunākā brāļa Teo palīdzību gan mākslas darbu kūrēšanā, gan sadzīvē. Tolaik neveiksmīgi bija visi viņa komerciālie centieni un, kā plaši zināms viņš savas dzīves laikā pats pārdeva tik vienu gleznu – “Sarkano vīnogulāju pie Arlas” (“The Red Vineyard at Arles”, 1888.), Briseles izstādē Annai Bohai (Anna Boch) 1890.gada martā par ~400 frankiem[1];[2], mūsdienu naudā tas būtu nedaudz virs 18Eur.

Ar laiku sabiedrības iztēlē viņu sāka uzskatīt par pārprastu ģēniju, tā ka slavens viņš kļuva tikai pēc savas nāves. Mākslas darbus, kas guvuši lielu mākslas cienītāju un kolekcionāru ievērību un ir pārdoti izsolēs par grandiozām summām, van Gogs pārsvarā uzgleznojis laika posmā no 1887.-1890.gadam[3]. Van Goga glezna “Saulespuķes” (1889.) bija jaunas ēras aizsācēja pasaules mākslas tirgū, jo 1987.gadā tika pārdota par 24,75 miljoniem mārciņu, kas bija trīskārša summa iepriekš visdārgāk pārdotajam mākslas darbam.

Šajā rakstā neanalizēšu Vinsenta van Goga dzimšanas karti, bet apskatīšu atsevišķus, īpašākas nozīmes notikumus pēc viņa nāves. Kā zināms, tad vienam cilvēkam beidzoties šajā dzīvē, ne laiks, ne tālāk notiekošais nebeidzas. Arī nu jau izbijušā cilvēka dzimšanas kartē nekas neapstājas, planētām turpinot diet savus kosmiskos ciklus. Dažus cilvēkus cilvēce vai mazāks cilvēku loks atceras ilgāk, citus aizmirst tūlīt pēc guldīšanas zemes klēpī. Miruša cilvēka dzimšanas karte, tā teikt pieklust, jo laicīgās dzīves aktivitātes vairs nav aktuālas. Taču, cilvēks dzīvo kamēr viņu kāds atceras un kamēr viņa atstātais mantojums nes viņa vārdu.

Neskatoties uz to, ka lielākai daļai cilvēku visdrīzāk ir vienaldzīgs Vinsenta dzīves gājums, viņa vārds, ko nes viņa atstātie mākslas darbi un pieraksti ir liels, ikonisks un apbrīnots. Vai nav amizanti pretrunīgi ar viņa paša dzīvi. Kā kājām gaisā.

Iesākumā vēl ātrs ieskats notikumos viņa pēdējos dzīves gados. 1888.gada 23.decembrī pēc asa strīda ar viņa tā brīža draugu Polu Gogēnu, van Gogs mirkļa vājprātā nogrieza sev daļu auss.

Tajā dienā van Goga aktuālajā astrokartē kulminēja vairāki nozīmīgi aspekti – Urāna spriedzes kvadrāts ar Ascendentu – neadekvāta, neprognozējama rīcība, sevis izpausme, Jupitera savienojums ar Mēnesi 6.Mājā, nedaudz tālāk savienojumā ar Dienvidu Mēness Mezglu. Tā kā zināms, ka van Gogs itin bieži slīka depresijā un viesojās psihiatriskajā klīnikā, tad šis ir tāds veco, emocionālo grābekļu uzplūds. Tātad sasaistot ar pirmo pieminēto aspektu, agresija ar kaitējumu paša veselībai un izskatam.

Tajās dienās kulminēja direktīvā Mēness kvadrāts ar Merkūru – nozīmīgs strīds un turpat netālu direktīvā Saturna opozīcija ar dzimšanas Mēnesi – paškaitējums, sāpes. Van Goga progresējušais Mēness tajā laikā atradās Auna zīmē un šajā divarpus gadu nogrieznī dusmas un agresija varēja būt pirmās emocijas, asumi, ieroči, pirmais, kas pa rokai, pirmās izvēles priekšmeti.

Tā kā publiskajā astrodatu bāzē viņa dzimšanas laiks tiek uzrādīts ar augstākā līmeņa precizitāti (to gan vienmēr, protams, var apšaubīt), tad papildus vēl divi aspekti ir izceļami. Jupitera kvadrāts ar horoskopa zenītu – MC un Mēness mezglu savienojums ar personības-partnerības ASC-DSC asi. Zīmīgs liktens pagrieziens ar personīgā statusa kritumu, ja tā var teikt, un spriedze nāk no veselības, rehabilitācijas sfēras. Pēc šīs neadekvātās rīcības viņš tika ievietots Senremī psihiatriskajā klīnikā, kur viņš pavadīja aptuveni gadu. Tur pavadītais laiks viņa mākslinieciskajā izpausmē bija ļoti produktīvs. Šeit, piemēram, tapa arī viņa slavenā glezna “Zvaigžņotā nakts” (Starry night, 1889).

1890.gada 27.jūlijā van Gogs sevi sašāva (par šo arī strīdas)[4] vēderā kviešu laukā, kurā mēdza gleznot un divas dienas vēlāk mājās mira. Neiedziļinoties biogrāfiskajā stāstā redzam, ka laikā no 27.-29.07. van Goga dzimšanas kartē aktuāli bija vairāki spriedzes aspekti ar dzimšanas Urānu, kurš pārvalda van Goga horoskopa 8.Māju, kas saistāma ar nāves tēmu. Aktuālā Saule 1.Majā un retrogrādais Jupiters 8.Mājā abi veidoja kvadrāta aspektus ar viņa dzimšanas Urānu. Tos raksturo spēja nomāktība, garastāvokļa pasliktināšanās un nepacietība, aizkaitināmība, kam var sekot straujas situācijas (dzīves) izmaiņas. Rīcība no sērijas: “Va’ vellos’, šis bija gaužām stulbi.” Bet sasmelto nesasmelsi. Pie tam šajās dienās van Goga dzimšanas kartē bija arī Mēness mezglu 2. atgriešanās to dzimšanas brīža pozīcijās, kas cikliski notiek ik pēc ~18 gadiem.

Progresējušais Mēness šajās dienās bija precīzā savienojumā ar dzimšanas Plūtonu – nāves un atdzimšanas simbolizējošo planētu. Liekot to kopā, Vinsentam šīs bija kritiskas dienas “pārdzimt” jaunā veidolā. Tā kā ir neskaidri notikušā apstākļi, grūti pateikt, taču man tomēr izskatās, ka tas bija dusmu vai kāda cita nerrojoša impulsa rezultātā, vai afekta stāvoklī radies muļķīgs negadījums. Planētu direkcijas uzrāda vairākus nopietnus kulminējošus aspektus tajās dienās. Saturna kvadrāts ar horoskopa zenītu MC-karjeras beigas?, krīze, Saturna savienojums ar dzimšanas Ziemeļu mezglu-dzīve uzdod jautājumu: vai esi gatavs fundamentāli mainīties?, Jupitera kvadrāts ar dzimšanas Plūtonu-lielas iespējas visu dzīvi sagraut vienā, lielā piegājienā, un nedaudz attālāk Saules savienojums ar dzimšanas Saturnu-vai nu jauns sākums vai beigas, kāda dzīves mācība ir gūta?

Es neesmu fatālists un uzskatu, ka katram cilvēkam ir vairākas iespējas dzīvē tikt pāri kritiskajiem dzīves punktiem, tik jautājums kādu rīcību un ceļu attiecīgajā situācijā katrs izvēlas vai piedzīvo. Protams, rodas neizbēgamas situācijas (rezultāts), bet vai ceļš līdz šai situācijai (cēlonis) bija tas pareizākais. Šī ir plaša un diskutējama tēma, tāpēc šeit neizplūdīšu. Cik cilvēku, tik likteņu, tik planētu kombināciju un neatkārtojamu dzīves situāciju.

Tālākais jau notiek pēc Vinsenta van Goga nāves. Kas ir ārkārtīgi interesanti, tad viņa brālis Teodors nomira aptuveni pusgadu pēc Vinsenta un šajā Teo nāves dienā, 1891.gada 25.janvārī Vinsenta progresējušais Mēness bija precīzā savienojuma aspektā ar Vinsenta dzimšanas Urānu, planētu, kas viņa dzimšanas kartē atbild par 8.Māju jeb nāves jautājumu astrosfēru. Ir arī vairāki aktuālo planētu ikdienišķie aspekti, kas kopējā bildē arī norāda uz sērām. Bieži vien paša mirēja dzimšanas kartē nav norāžu par savu aiziešanu viņsaulē, bet tas uzrādās tuvinieku dzimšanas kartēs. Īpaši, ja aizgājējs ir atstājis šo sauli mierā, miegā, lielā vecumā. Horoskopā tad drīzāk atspoguļosies harmonija.

Johanna van Goga-Bognere, Vinsenta brāļa Teodora van Goga sieva, tagad jau atraitne, kļuva par nozīmīgāko figūru Vinsenta van Goga pēcnāves slavas izaugsmē. 10 gadus pēc Teo nāves Vinsenta van Goga darbi bija kļuvuši pasaulē atpazīstami un tas ir pamatā pateicoties Jo jeb Johannai.[5] Apsolījusi savam vīram Teo, ka darīs iespējamo, lai iepazīstinātu pasauli ar Vinsenta mākslas darbiem, Jo 1892.gadā (šķiet decembrī) organizēja Vinsenta mākslas darbu izstādi Amsterdamas “Kuntzaal Panorama” galerijā.[6]

Šis bija pirmais nozīmīgais notikums Vinsenta van Goga ceļā uz pasaules slavu, kā krāšņa, grandioza, iespaidīga izlaušanās. Dziļajā plānā to atspoguļo direktīvā MC savienojums ar dzimšanas Plūtonu pāris mēnešu nogrieznī līdz izstādei un pašā izstādes atklāšanā precīzs direktīvās Venēras savienojums ar dzimšanas Urānu – mākslas revolūcija, vismaz paša Vinsenta van Goga vārdam.

Abu, progresīvā un direktīvā Mēness atrašanās attiecīgo Zodiaka zīmju pēdējos grādos un pārejā uz nākamo zīmi, attiecīgi 11.Majā un 7.Mājā, atspoguļojas interešu maiņa – Vinsenta ieliktās sajūtas mākslas darbos iziet pasaulē, publikā, veidojas jauna apkārtējo attieksme un uztvere pret viņa unikālo, emocionālo, audeklos triepto krāsu rokrakstu. “…Van Gogam triepiens palīdz izteikt mākslinieka gara saviļņojumu.”[7]

Aktuālo jeb tranzīta planētu aspektācija šajā laikā nav ne mazāk izteikta – aktuālais Marss atradās van Goga dzimšanas kartes zenītā, savienojumā ar MC, aktuālais Ziemeļu Mēness mezgls bija savienojumā ar dzimšanas Urānu. Vinsentam van Gogam pusmūža krīzi neizdevās piedzīvot un ņemot vērā viņa nestabilo psihi varbūt labi, ka tā, bet arī tā te šajā laikā aktivizējas un tas ir viens no svarīgākajiem dzīves aspektiem – aktuālā Urāna opozīcija ar dzimšanas Urānu, kad notiek nozīmīgas pārmaiņas cilvēka dzīvē.

Taču visa 1892.gada otrās puses pamattēma vairāk bija aktuālo Plūtona un Neptūna savienojuma harmoniskais sekstils ar dzimšanas Sauli. Pie šādas aspektācijas rodas lieliskas iespējas izcelt radošo, māksliniecisko darbu klāstu, pie tam veiksmīgi ietekmējot un iedvesmojot plašāku publiku, gūstot plašāku atpazīstamību un ievērību.

No senākiem notikumiem vēl minēšu 1905.gadu, kad notika līdz tam nozīmīgākā Vinsenta van Goga darbu izstāde (astroloģiski gan zīmīgāka bija iepriekšējā, jo tā aizsāka un pavēra vēl nebijušus mākslas pasaules plašumus) un 1914.gadu, kad Jo apkopoja un publicēja grāmatās Vinsenta van Goga vēstules un sarakstes ar brāli.

1905.gadā Jo noorganizēja vērienīgāko Vinsenta van Goga gleznu izstādi “Stedelijk” muzejā Amsterdamā, izstādot vairāk kā 480 Vinsenta van Goga darbu. Pēc šīs izstādes van Goga darbiem cena auga ļoti strauji.

Aktuālajos notikumos dzimšanas kartē tas atspoguļojas tranzitējošo Saturna un Urāna harmonijās ar dzimšanas Plūtonu horoskopa Panākumu astrosfēras virsotnē, kā arī direktīvā Saturna harmonijā ar jau bieži raksta ietvaros pavīdējušo Vinsenta dzimšanas Urānu. Šī visa aspektācija dod labu pamatu izturēt kritikas un novērtējuma vilni, pamatā ir drošības sajūta par izdošanos un tas dod harmonisku grūdienu Vinsenta van Goga mākslas tālākai evolūcijai estētu pasaulē, kurā katrs redz citādāk un ne visiem tā ir saprotama.

Savukārt 1914.gadā Jo ķērās klāt Vinsenta un Teo sarakstes vēstulēm, kuras rediģēja un sakārtoja sējumos un izdeva holandiešu (“Brieven aan zjin broeder”) un vācu valodās. Tādejādi viņa ne tikai atklāja Vinsenta ne visiem zināmo dziļāko būtību, bet tas arī viņai ļāva labāk iepazīt savu vīru Teo, jo laulībā abi paspēja nodzīvot tik pāris gadus līdz Teo nomira.

Astroloģiski te ir tāds kutelīgāks moments, jo direktīvā Melnais Mēness Lilita šķērsoja Vinsenta van Goga Ascendentu – gaismā nāca apslēptais, nezināmais, intīmais, pie tam tas noritēja Vēža zīmē – tātad atklāts tiek ģimenisks saturs – privāta sarakste ar brāli. Bet, tā kā visa gada pamattēma aktuālajos tranzītos bija Urāna harmoniskais trigons ar dzimšanas Ascendentu, tad arī vērtējot pēc pēcreakcijām, tas tikai van Gogu atklāja un padarīja neaizmirstamāku, unikālāku un oriģinālāku pasaules acīs. Atceramies kāds bija par viņu viedoklis neilgi pēc viņa nāves – jukušais, ar novirzēm, neveiksminieks. Šāds Urāna aspekts ļauj nomest smagumu un dod vieglumu izpausties bez aizturēm, bez aizspriedumiem, bez raizēm.

Nobeigumā pārleksim tuvāk mūsdienām. Interesanti notikumi Vinsenta van Goga dzimšanas kartē atspoguļojas 1973.gadā un 1987.gadā. Tā ir aptuveni 14 gadu starpība, kas ir aptuveni puse no viena Saturna cikla Zodiakā. 1973.gada 2.jūnijā tika atklāts van Goga muzejs Amsterdamā un tajā ir plašākais van Goga darbu klāsts pasaulē (200 gleznas, 400 zīmējumi, 700 vēstules). Tas ir arī visvairāk apmeklētākais muzejs Nīderlandē. Šo muzeju izveidoja Jo un Teo dēls, Vinsenta brāļadēls Vinsents Villems van Gogs. Vārds tieši tāds pats kā slavenajam tēvocim.

Tā kā māksliniekam Vinsentam neviens to nejautāja, jo viņš vienkārši vairs nebija atrodams starp dzīvajiem, tad muzeja atklāšana notika puslīdz harmoniskā dienā, taču, ja kāds viņam būtu jautājis, tad diez vai van Gogs par šo dienu būtu priecājies. Individuāli ļoti nospriegota un izaicinoša diena – aktuālās Venēras spriedze ar dzimšanas Marsu, Merkūra spriedze ar Venēru, Mēness 12.Mājā, pie tam uz robežas ar Čika laiku (nav zināms precīzs atklāšanas laiks), aktuālās Saules kvadrāts ar dzimšanas Neptūnu, Lilitas savienojums ar Mēnesi un Dienvidu Mēness mezglu. Īsāk sakot ļoti, ļoti nospriegota diena būtu bijusi Vinsentam, ja viņš pamanītos nodzīvot 120 gadu.

Taču nozīmīgākais šīs dienas un tuvējā laika perioda akcents ir uz tranzitējošā jeb aktuālā Saturna savienojumu ar dzimšanas Ziemeļu Mēness mezglu. Jauns nākotnes cikls – kā jau rakstīju, apmeklētākais muzejs Nīderlandē, jauns veids kā parādīt van Goga mantojumu, nolemto pienesumu gan pasaules mākslas, gan kultūras telpā. Nu jau viņa uzgleznotais ir pasaules kultūras mantojums.

Kāpēc minēju vārdu ‘nolemto’? Sabiedrībā ir uzskats, ka vientulība, vienpatība ir kaut kas slikts vai nievājams, vai sērdienīgs. Bet katram ir savs ceļš. Arī Vinsentam van Gogam tāds bija. Viņa dzimšanas Ziemeļu Mēness mezgls atrodas 12.Mājā Dvīņos, spriedzes konfigurācijā ar Venēras, Marsa un horoskopa zenīta MC savienojumu Zivīs, kā arī Dienvidu Mēness mezgls atrodas savienojuma aspektā ar Mēnesi un Jupiteru 6.Mājā. Viņa misija bija caur grūtībām, ciešanām (Saules kvadrāts ar Hīronu), emocionāliem izvirdumiem, īsti nesaprastam, nepieņemtam, vienpatībā veikt lielu, apjomīgu ikdienas radošo darbu, kas rezultējās panākumos, kurus pats tādu vai šādu iemeslu pēc nepiedzīvoja.

Otrs jaunāku laiku datums, ko vēlos atzīmēt ir 1987.gada 30.marts. Nezinu vai šī izsole notika par godu Vinsenta van Goga dzimšanas dienai, bet “Christie’s” izsolē Londonā Jasuo Goto par 24,75 miljoniem mārciņu (39,7$ milj.) nosolīja Vinsenta van Goga gleznu “Vāze ar piecpadsmit saulespuķēm” (Vase with fifteen sunflowers). Mūsdienās tie būtu aptuveni 94 miljoni dolāru. Kā jau sākumā minēju, tā bija trīskārša summa līdz tam, kāda bija jebkad solīta par jebkāda veida mākslas darbu. Ar šo solījumu mākslas pasaulē sākās jauna ēra un…jaunas cenas. Tātad, astroloģiski mēs atkal vērtējam pirmo precedentu, aizsākumu, taču informācijai varu piebilst, ka tikai trīs gadus vēlāk 1990.gada maija vidū van Goga glezna “Dr.Gašeta portrets” tika pārdota par rekordaugstu summu 82,5 miljoniem dolāru un tā 25 gadus bija visdārgāk pārdotā glezna pasaulē.[8]

1987.gada 30.martā, Vinsenta van Goga dzimšanas dienā, kā jau rūdītāki astroloģijas zinātāji zinās, ir ikgadējā Saules atgriešanās, vienmēr nozīmīga diena katra dzimšanas dienā.

Šī ir daudz harmoniskāka diena Vinsenta dzimšanas kartē nekā iepriekš aprakstītā muzeja atklāšana. Taču tas visinteresantākais šajā kontekstā ir aktuālā Saturna ceļš, kur 1973.gadā tas bija savienojuma aspektā ar dzimšanas Ziemeļu Mēness mezglu, tad tagad pēc aptuveni 14 gadiem tas ir savienojum aspektā ar dienvidu Mēness mezglu horoskopa pretējā pusē. Nav obligāti savstarpēji jāsasaista notikumi, taču šis 14 gadu cikls iezīmē nozīmīgus pagriezienus van Goga daiļradē, kur pirmais bija viņa atceres un slavināšanas tempļa jeb muzeja izveide, tad otrs kā viņa vārda, viņa darbu atsvabināšanās no viņa paša kā radītāja. Ar to es domāju, un tas ir mans redzējums, ka šobrīd šīs dārgās gleznas ir vērtīgas, tāpēc, ka viņām ir “uzsista” vērtība un Vinsenta van Goga vārds ir zīmols, bet ne tāpēc, ka šis cilvēks bija brīžiem nepieskaitāms ģēnijs.

Paldies!


[1]https://www.theartnewspaper.com/2022/02/04/how-did-the-only-painting-sold-by-van-gogh-in-his-lifetime-end-up-in-russia

[2]https://pushkinmuseum.art/data/fonds/europe_and_america/j/0000_1000/zh_3372/index.php?lang=en

[3]https://www.britannica.com/biography/Vincent-van-Gogh/Legacy

[4]https://en.wikipedia.org/wiki/Death_of_Vincent_van_Gogh

[5]https://www.vangoghmuseum.nl/en/stories/the-woman-who-made-vincent-famous#0

[6]https://mainlymuseums.com/post/722/van-gogh-museum/

[7]E.H.Gombrich “Makslas vesture”, lpp.547.

[8]https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_most_expensive_paintings